25.3 C
Çanakkale
Pazar, Haziran 26, 2022

Akdeniz, en süratli ısınan deniz haline geliyor

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Dünya Doğayı Muhafaza Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan “İklim Değişikliğinin Akdeniz’deki Etkileri” raporuna nazaran, artan sıcaklıklar ağır insan tesirine maruz kalmış deniz kaynakları tükenme noktasına getiriyor.

Sıcaklık artışlarının devam etmesi halinde 2 bin 100’e gelindiğinde, deniz düzeyinin bir metreden fazla yükseleceği ve Akdeniz’deki ülkelerin nüfusunun üçte birinin bu durumdan etkileneceği kestirim ediliyor.

Bugün yaklaşık bin yabancı çeşit, Akdeniz’in ısınan sularına göç ederek mahallî cinslerin yerini alırken, şiddetlenen çok hava olayları, kırılgan deniz çayırlarını ve mercan topluluklarını tahrip ediyor, kentler ve kıyı şeridi için tehdit oluşturuyor.

İklim değişikliğinin, Akdeniz üzere değerli deniz ekosistemlerinden kimileri üzerindeki geri döndürülemez tesirlerini ortaya koyan rapora nazaran, bu durumun balıkçılık ve turizm üzere dalları ve deniz eserleriyle ilgili tüketim alışkanlıklarını değiştiren sonuçlarını da gösteriyor.

Rapora nazaran, iklim değişikliği, global manada en büyük tehlike haline gelirken, sıcaklıkların global ortalamadan yüzde 20 daha süratli arttığı Akdeniz, dünyanın en süratli ısınan ve en tuzlu denizi haline geliyor.

AKDENİZ’E ÖZEL KİMİ CİNSLERDE AZALMA VAR

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, rapora ait değerlendirmesinde, Akdeniz’in artan sıcaklıkla ve iklim değişikliğiyle giderek daha da tropikalleştiğini belirterek, “İklim değişikliği berbat bir gelecek senaryosu ya da geleceğin sorunu değil, tersine, bilim insanlarının, balıkçıların, yetiştiricilerin, dalgıçların, kıyı topluluklarının ve bölgeyi ziyaret eden turistlerin yaşamakta olduğu bugünün gerçeği” dedi.

Ekonomileri, geçim kaynaklarını ve Akdeniz’in sağladığı yararları olumsuz etkileyebilecek büyük bir riskle karşı karşıya olunduğuna işaret eden Pasinli, şunları kaydetti:

“Akdeniz havzasının tamamında, habitatlar değişiyor, balık popülasyonları azalıyor. Mahallî yumuşakçalar İsrail sularında neredeyse yüzde 90 oranında azaldı. Akdeniz’in sularının Kızıldeniz kökenli cinslerin kolonileşmesine elverişliliği nedeniyle Akdeniz ve Ege kıyılarımızda aslan balığı, balon balığı ve sokar olmak üzere üç istilacı cins bilhassa Doğu Akdeniz sularımızda son yıllarda artan yoğunlukta yayılım gösteriyor. Kaş-Kekova Özel Etraf Müdafaa Bölgesi deniz alanında nizamlı gözlemlenen sokar balığı, son yıllarda lokal balıkçılar tarafından yakalanan avın yüzde 80’ini oluşturmaya başladı.”

- Advertisement -spot_imgspot_img
Son Haberler
- Advertisement -spot_img
Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here