25.3 C
Çanakkale
Pazar, Haziran 26, 2022

Arjantin’de corona virüs irtibatlı birinci Kara Mantar olayı

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Arjantin Ulusal Sıhhat Bakanlığı, Formosa eyaletinde Kovid-19 olan bir hastanın daha sonra ‘Kara mantar’ olarak bilinen mukormikoz hastalığına yakalandığını teyit etti.

Bakanlık açıklamasında, 47 yaşındaki bayanın Covid-19 tedavisinin akabinde taburcu edildiği ve sonrasında hastada 11 Mayıs’ta kara mantar belirtilerinin başladığı açıklandı. Birinci hadisenin, Covid-19 olmadan evvel yüksek tansiyon ile tip 2 diyabet hastası olduğu belirtildi.

DAMAK YARALARI SONRASI DOKTORA BAŞVURDU

Arjantin Sıhhat Bakanlığı, birinci korta mantar olayının Covid-19’dan taburcu olduktan sonra baş ağrısı, duyu bozukluğu ve damak yaraları sebebiyle kulak burun boğaz kliğine başvurduğunu açıkladı.

9 Haziran tarihinde hastadan numune alındığı ve 12 Haziran’da kara mantar teşhisinin konularak hastanın izole bir halde tedavi altına alındığı belirtildi. Bakanlık ayrıyeten, Buenos Aires eyaletinde vefat etmiş bir şahısta Covid-19 ile bağlantılı öbür bir mümkün mukormikoz olayının incelendiğini açıkladı.

KARA MANTAR

Bakanlık, mukormikozun (Kara Mantar) genel popülasyonda çok az görüldüğünü ve vefat oranının yüzde 40 ila 80 oranında olduğunu belirtti. Covid-19 ile bağlantısını açıklayan Sıhhat Bakanlığı, Covid-19 tedavisi sonrasında zayıflayan bağışıklık sisteminin fırsatçı bakteri ve mantarlara ortam sağladığını ve erken teşhis koymanın tedaviyi olumlu tarafta hızlandırdığını belirtti.

“BAĞIŞIKLIK YILLARCA SÜREBİLİR”

- Advertisement -spot_imgspot_img
Son Haberler
- Advertisement -spot_img
Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here