25.3 C
Çanakkale
Pazar, Haziran 26, 2022

Basel’de Bitcoin için ‘en yüksek risk kategorisi’ teklifi

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Basel Bankacılık Kontrol ve Nezaret Komitesi, bankaların portföylerinde Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerini bulundurmaları durumunda en kuvvetli sermaye yükümlülüğü koşullarına tabi olmalarına yönelik bir teklif hazırladı.

Komitenin bugün yaptığı açıklamada, bankacılık kesiminin kripto paralar nedeniyle kara para aklama, prestij kaybı ve sert dalgalanmalar üzere temerrütlere yol açabilecek risklerle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin de dahil olduğu komite, “Kripto varlıklar ile bağlı hizmetlerdeki büyüme, finansal istikrar tasalarını ve bankaların karşı karşıya olduğu riskleri artırma potansiyeli taşıyor. Sermaye, mevduat sahipleri ile bankanın öteki kıdemli müşterilerinin ziyana uğratmayacak biçimde, kripto varlık kayıplarının tamamını karşılamaya yetecek seviyede olacak” değerlendirmesini yaptı.

Komite, Bitcoin yahut başka kripto paraları bulunduran bankalara yüzde 1,250 risk yükü uygulanmasını teklif etti. Uygulamada, bu, yüzde 8 minimum sermaye yeterliliği mecburiliği altında, bankanın tuttuğu Bitcoin fiyatını temsil eden her bir dolarına karşılık bir dolar ayırması gerekebileceği manasına geliyor.

Kelam konusu teklif yürürlüğe girmeden evvel kamuoyunun değerlendirmesine açık olacak.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Son Haberler
- Advertisement -spot_img
Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here