25.3 C
Çanakkale
Pazar, Haziran 26, 2022

Covid-19 aşısının sperm sayısına ziyan vermediği kanıtlandı

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Yeni yayınlanan bir araştırma, aşı terslerinin tez ettiği üzere Covid-19 aşısının sperm sayısı üzerinde rastgele bir tesiri olmadığını ortaya koydu.

JAMA’ya yayımlanan araştırma datalarına nazaran Moderna ve BioNTech aşısının birinci yahut ikinci dozunu olan hiçbir genç ve sağlıklı erkeğin sperm sayısının ve kalitesinin düşmediği tespit edildi.

CNN’in haberine nazaran araştırma için 25 ile 31 yaş ortasındaki 45 erkekten sperm örneği alındı. Çalışmaya katılan erkeklerin daha öncesinde bir sıhhat sorunu olmadığından emin olmak için çeşitli testler yapıldı.

Araştırma için alınan birinci örnekler, mRNA aşısının birinci dozundan evvel alındı. Karşılaştırma yapmak için ikinci örnekler ise ikinci dozun üzerinden 70 gün geçtikten sonra alındı.

Araştırmacılar, bu bireylerin sperm sayılarında hiçbir değişiklik gözlemediklerini, fakat daha büyük bir örneklem ile daha kapsamlı bir araştırma yapmak istediklerini de belirtti.

“ARTIK ELİMİZDE DELİL VAR”

Dr. David Cohen araştırma ile ilgili değerlendirmesinde, “Artık aşı olmanız durumunda sperm sayınızın etkilenme mümkünlüğünün çok düşük olduğuna dair elimizde ispat var” dedi.

Çalışmada yalnızca kelam konusu savlara mevzu olan mRNA aşıları incelendi, Johnson & Johnson ve AsraZeneca üzere aşılar araştırmaya dahil edilmedi.

Dr.Ranjith Ramasamy, “Bu aşılar çalışmaya dahil edilmese de farklı genetik malzemelere karşın epeyce emsal çalıştıklarını düşünüyoruz, bu yüzden öteki aşılarda da sonucun farklı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

AŞI DEĞİL FAKAT VİRÜS ETKİLİYOR

Aşının spermler üzerinde tesiri olmamasına karşın, Ocak ayında yayınlanan öbür bir araştırmaya nazaran Covid-19 virüsü erkek üreme sistemine ziyanlı olabileceği belirlendi.

Çalışma, Covid-19 geçirmemiş sağlıklı erkeklerle karşılaştırıldığında, Covid-19’lu erkeklere ilişkin sperm hücrelerinde iltihaplanma ve oksidatif gerilimde değerli bir artış buldu. Sperm konsantrasyonu, hareketliliği ve biçimi de virüsten olumsuz etkilendi.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Son Haberler
- Advertisement -spot_img
Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here