9.3 C
Çanakkale
Cuma, Ekim 29, 2021

Covid sonrası bayanlar 4 ay, erkekler 5 ay halsizlik ve nefes darlığı çekiyor

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Acil Tıp Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Yıldıray Çete ve Uzman Tabip Murat Duyan, hastaların Covid-19 ve sonrası devam eden şikayetleriyle ilgili yaptıkları araştırmada farklı sonuçlar ortaya çıkardı.

6 ay süren araştırmada, Covid-19’u geçirenlerde, eforla gelen nefes darlığı ve halsizlik, yorgunluk belirtilerinin uzun sürdüğü saptandı.

ERKEN PERİYOTTA ATEŞ, ÖKSÜRÜK, YORGUNLUK

Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana birçok semptom ve komplikasyon bildirilmeye devam edildiğini söz eden Uzm. Dr. Murat Duyan, erken devirde görülen semptomların birçok ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı olmakla birlikte, kimi şikayetlerin uzun müddet devam edebildiğini aktardı.

Uzm. Dr. Duyan, “Covid-19 geçirmiş biri olarak, birtakım şikayetlerimin hastalıktan sonra da uzun mühlet devam ettiğini fark ettim” dedi.

UZAYAN ŞİKAYETLERLE İLGİLİ MÜRACAATLAR

Acil servislere Covid-19 geçirdikten sonra devam eden şikayetlerle ilgili müracaat sıklığına dikkati çeken Uzm. Dr. Duyan, “Aralıklarla çarpıntı, göğüs ağrısı, unutkanlık, efor kapasitesinde azalma, eklem-kas ağrıları, dikkat bozukluğu, baş ağrısı, uyku bozukluğu, ruhsal bozuklukların yanı sıra uzayan nefes darlığı, halsizlik-yorgunluk en göze çarpan şikayetlerdi.

Akdeniz Üniversitesi Acil Servis Kliniği’ndeki hocalarımdan Prof. Dr. Yıldıray Çete danışmanlığıyla grup arkadaşlarımdan Uzm. Dr. Ahmet Serbülent Savcıoğlu ve Uzm. Dr. İbrahim Ulaş Özturan ile birlikte acil servise Covid-19 sonrası uzayan şikayetlerle başvuran hastalarla ilgili bir ön çalışma tasarladık ve milletlerarası mecmuada yayımlandı” diye konuştu.

“SARS SALGININDAN SONRA 3 YILA KADAR SÜRDÜĞÜ GÖZLENMİŞ”

Covid-19 sonrası uzayan şikayetlerin genelde hastalığı orta yahut ağır şiddette geçirenlerde daha sık görülmesine karşın hafif atlatanlarda da görülebildiğini kaydeden Uzm. Dr. Duyan, şöyle konuştu:

“Covid-19’un enfeksiyon sonrası devrinde 6 ay boyunca takip ettiğimiz hastalarımızda bilhassa halsizlik ve eforla gelen nefes darlığının (özellikle merdiven çıkarken) 4-5 aya kadar devam ettiğini saptadık. Tüm potansiyel kalp, akciğer ve öbür organlarla ilgili rastgele bir bozukluk olmamasına rağmen uzamış halsizlik ve eforla gelen nefes darlığı bayan hastamızda 4 ay, erkek hastamızda ise 5 ay sonra düzelmeye başlamasına karşın hala hafif formda devam ediyor. Covid-19 hastalığından sonra uzayan şikayetler orta yahut ağır atlatanlarda daha da uzun sürebilir. Buna bir örnek vermek gerekirse, 2002’deki Kanada SARS salgınından sonra birtakım hastalarda 3 yıla kadar yorgunluk, kas güçsüzlüğü ve uyku bozuklukları gözlemlenmiş”

- Advertisement -spot_imgspot_img
Son Haberler
- Advertisement -spot_img
Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here