10.3 C
Çanakkale
Perşembe, Ekim 28, 2021

İşlevsel hayat nedir? İşlevsel beslenme nasıl olmalı?

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

İşlevsel ömür nedir? Ferdî manada işlevsel ömür olgusunun ehemmiyeti nedir?

Meltem Yıldız Dölenmen: Aslında fonksyionel hayat çağımızda bütün herkesin içselleştirmesi ve hayatında uygulaması gereken bir ömür biçimi. İşlevsel hayat, beslenme alışkanlıklarından tutun da kişinin vücut sıhhatine dikkat edecek bütün hareket işlevlerini hayatına katması, tıpkı vakitte da ruh sıhhatini da beraberinde bütünleştirmesi manasına geliyor.

İşlevsel beslenme ise bedenin gereksinimi olan bütün gerekli vitamin ve besin destekleri ile birlikte besinlerin yanlışsız bir metotla özünü kaybetmeden pişirme tekniklerini de hayatın içine katarak yanlışsız bir formda bedene alabilmesi.

Başka taraftan yalnızca bununla kalmamamız gerekiyor. Hayatımıza sporu da katmalıyız fakat bunun illaki bir atletizm olması gerekmiyor. Rutin hareketlerin eklem sıhhati için de ehemmiyeti göz önünde bulundurulursa, birebir vakitte zihin sıhhati açısından kesinlikle vücudun hareket etmesi ve bu noktada da ömür işlevlerini harekete geçirmesi gerekiyor. Bunun dışında zihin çok kıymetli bir sistem, birçok noktada hastalıkların temelini bile oluşturabiliyor. Bu noktada beslenmenize dikkat ediyorsanız, işlevsel olarak sporu hayatınıza tertipli olarak sürdürülebilir bir biçimde katıyorsanız, öteki taraftan da şayet zihin sıhhatiniz için yoga ve nefes terapileri yapıyorsanız, o vakit aslında bu 360 derece bir işlevsel ömür haline geliyor. Şayet bunu çocukluktan itibaren yapabiliyorsanız o vakit çok daha nitelikli bir ömür oluyor.

Dünya işlevsel hayatı aslında hayatına kattı. Biz tahminen pandemiyle birlikte biraz biraz farkeder olduk. Lakin bebeklikten itibaren büyüyen çocukların bu formda olması sağlıklı bir kuşak ve sağlıklı bir zihinle bir arada olacaktır diye düşünüyorum. Hasebiyle işlevsel hayatın her bireyin mutlak suretle yerine getirmesi gereken bir durum olarak algılıyorum.

Daha dirençli, daha güçlü olmak için uyku nizamımız ya da nefes alma alışkanlıklarımız nasıl olmalı?

Meltem Yıldız Dölenmen : Uyku çok kıymetli. Tıpkı vakitte oksijen de çok çok kıymetli. Nefes demek oksijen demek. Hasebiyle kişinin mutlak suretle tabiatta olması, açık havada olması, ofis ortamlarında bile çalışıyorsak -ki ben o denli çalışan bir bireyim- kesinlikle aslında ofis ortamlarının havalandırılması, oksijen gereksiniminin karşılanması ve tekrar ediyorum, tabiatta olabilmek çok değerli. Uyku tertibine geldiği vakit da hepimizin bildiği rutin bir şey var; 8 saatlik bir uyku kesinlikle gerekiyor. Lakin tabi kaliteli bir uyku gerekiyor.

Siz şayet işlevsel hayatı hayatınıza katmadıysanız, yani beslenme alışkanlıklarınız sorunluysa yahut hayatınızda spor yoksa kesinlikle uyku sisteminiz bozulacaktır. Uyku için gerekli olan hormonlar gece salgılanıyor ve beden için buna da çok dikkat etmek gerekiyor. Aslında hepsi yeniden dönüp dolaşıp işlevsel ömrün içerisinde kalıyor.

İşlevsel hayat anlayışında beslenme nasıl olmalı?

Meltem Yıldız Dölenmen: Bedenin bütün muhtaçlığı olan besinlerin vitaminden ve minarelden varlıklı olması gerekiyor. Karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, minareller…. Bunların gerçek dozda ve gereksiniminiz doğrultusunda olması gerekiyor. Doğal olan her şey aslında en doğrusu.

Doğal olan şeyleri hayatımıza katmak lakin tabi bugün toprağın vitamin ve minarelden ne kadar güçlü olup olmadığını çok güzel ölçümleyemeyebiliyoruz. Öteki taraftan da şu çok değerli: pişirme alışkanlıkları. Siz çok yanlışsız bir halde taptaze organik bir besini alıp hakikat pişirme taktiğiyle uygulamadığınız andan itibaren artık onun besin bedeli düşüyor. Hasebiyle bunun da çok nitelikli halde olması gerekiyor.

İşlevsel beslenme için bir diyet çeşidi diyebilir miyiz ya da şöyle soralım; günümüzün çağdaş diyet ekollerinden hangisi ile uyumlu?

Meltem Yıldız Dölenmen: Hiç kimse 36 vücut olmak zorunda değil. Diyet dediğimiz şey aslında sağlıklı kalabilmeyi başarabilmek. Münasebetiyle diyetlerinizi sağlıklı kalabilmek ismine yaptığınızda aslında kilo alma sorununuz de ortadan kalkmış oluyor. Bunun da temeli işlevsel beslenme ve işlevsel ömür. Hepsini bir ortada tutmak lazım. Münasebetiyle diyet dediğimiz; her şeyin 360 derece sarmalanmasından oluşan bir şey. Çok farklı diyetler var ve birçoğu da sıhhatsiz aslında. Hiç yemeyerek sağlıklı kalabilmek mümkün değil, zira bedenin gereksinimi var. Münasebetiyle diyet dediğimiz günümüzün moda birtakım diyetlerinin aslında çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

Bilhassa gençlerin bu cins şeylere ahenk sağlamalarından fazla biraz daha işlevsel ömrü okuyarak hayatlarına katmaları, hem zihin sıhhatleri için, hem vücut sıhhatleri için hem de kendi fit bedenlerini koruyabilmeleri için en düzgünü. En yanlışsız sistemin diyetten öte işlevsel hayat ve işlevsel beslenme olduğuna inanıyorum.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Son Haberler
- Advertisement -spot_img
Benzer Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here